,,За чистије и зеленије школе Војводине“

Датум: 12. April 2022 10:21 Категорија: Новости

,,За чистије и зеленије школе Војводине“

У оквиру програма под називом ,,За чистије и зеленије школе Војводине“ расписаног од стране Покрајинског секретеријата за урбанизам и заштиту животне, а на коме је учешће узела и наша школа. Наставник биологије, Јано Сабо је одржао предавање на тему ,,Органско узгајање зачинског биља“. Предавање је одржсно у холу школе уз присуство директорке Александре Кралик, ученика од првог до осмог разреда, као и наставног и ненаставног особља школе.  Наставник је причао о начину узгајања зачинског биља. Водила се дискусија о томе шта је то органска храна тако што су ученици анализирали амбалажу имлековог млека Bello organic. Затим је наставник употребом пп презентације показивао слике зачинских биљака, које се често узгајају у нашим домаћинствима (босиљак, першун, мирођија, паприка, рен, ким...) и причао о деловима тих биљака који се користе у исхрани и њиховим лековитим својствима. После смо отишли на кратко и у пределе Индонезије и Азије да би видели изглед и примену мускатног орашчића и необично ароматично стабло цимета, а на крају причу завршили у Централној и Јужној Америци са прелепим цветовима биљке ваниле и њеним  преукусним махунама као и плодовима биљке какаа, главног састојка чоколаде. Када смо се засладили и били на врхунцу, уследио је задатак за ученике. На основу чула мириса да одреде које зачинске биљке се налазе скривене у  бочицама. Задатак је био за искусне кулинаре и морамо признати да су ученици показали завидно знање и на том нивоу. Присутнима се свидело предавање и знатижељно прижељкују ново дружење са новим интересантним причама из света флоре и фауне.