Рецитовање

Датум: 21. Mart 2023 13:06 Категорија: Новости

Рецитовање

Ученица Соња Марков учествовала је на зонском такмичењу из рецитовања. Такмичење је одржано у Ковину.

Такмичење Кенгур без граница

Датум: 21. Mart 2023 13:06 Категорија: Новости

Такмичење Кенгур без граница

Одржано је такмичење „Кенгур без граница“. Учествовало је 14 ученика, од првог до шестог разреда.

Општинско такмичење из географије

Датум: 21. Mart 2023 13:04 Категорија: Новости

Општинско такмичење из географије

Основна школа ,,Маршал Тито“ из  Падине организовала  је такмичење из географије. Нашу школу су представљали Анастасија Јованов и Алекса Марков. Ученике је спремала наставница Виерка Хлавати.

Владислав Петковић Дис

Датум: 21. Mart 2023 13:03 Категорија: Новости

Владислав Петковић Дис

Ученици седмог разреда обележили су 10. март као дан рођења песника Владислава Петковића Диса. Читајући Дисову песму ,,Међу својима“, ученици су сазнали да песник пати за породицом и родним завичајем. Туга, бол и патња што није са својим најмилијима. Испуњен је чежњом, али и слутњом да се више неће вратити. Песма је написана током Дисовог заробљеништва у Француској током Првог светског рата. Ученици су одлучили су да ово дело повежу са Бојићевом ,,Плавом гробницом“ (метафора за Јонско  море око Крфа где су сахрањивани српски војници када на оству Видо више није било места). Направили су пано о Крфу као крају  једне голготе (повлачење српских цивила и војске преко завејаних планина Црне Горе и Албаније током Првог светског рата). Пано је изложен у холу школе.  Ученике је припремала наставница српског Јелена Дабин.

Програм Шта треба да знаш о пубертету?

Датум: 21. Mart 2023 13:01 Категорија: Новости

Програм Шта треба да знаш о пубертету?

Девојчице петог и шестог разреда су слушале онлајн предавање на тему ,,Шта треба да знаш о пубертету?“ . Програм је инициран и развијен од стране Procter and Gamble компаније и одобрен је од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Завода за унапређивање васпитања и образовања. Сврха овог програма је едукација девојчица о  психофизичким променама које настају током пубертета.

Општинско такмичење рецитатора

Датум: 21. Mart 2023 13:00 Категорија: Новости

Општинско такмичење рецитатора

Ученице четвртог разреда, Соња Калејски и Милица Путник представљале су нашу школу на такмичењу рецитатора у Општини Ковачица. Соња је заузела прво место, самим тим се пласирала на зонско такмичење. Ученицу је припремала учитељица Надица Мошоринац.

Општинска смотра Пажљивко

Датум: 21. Mart 2023 12:55 Категорија: Новости

Општинска смотра Пажљивко

Смотру такмичења Пажљивко организовала је Општина Ковачица и Агенција за безбедност у саобраћају. Према старосним категоријама распоређени су предшколци и ученици првог и другог разреда. Екипу првог разреда под именом Семафор су чинили: Дијана Марчетић, Никола Николић, Јован Лукић из Самоша и Бојана Михајлов из Идвора. Екипу из другог разреда под именом Зебра чинили су: Данило Молдован, Александра Константинов из Самоша и Марина Патушка, Данијела Павлов из Идвора. Малишани из предшколског су заузели прво место! Честитамо свим ученицима!

Масленица

Датум: 28. Februar 2023 11:52 Категорија: Новости

Масленица

Масленица је верски и традиционални празник Источних Словена. Слави се у седмој недељи пре православног Ускрса. Масленица има своје корене паганских и хришћанских традиција. У словенској митологији, Масленица је прослава скорог краја зиме и слична је западнохришћанским покладама. Масленица симболише рађање Сунца. Пано су радили ученици седмог и осмог разреда. Припремала их је наставница руског Драгана Соломун.

Обележавање међународног дана борбе против вршњачког насиља

Датум: 28. Februar 2023 11:40 Категорија: Новости

Обележавање међународног дана борбе против вршњачког насиља

Под називом ,,Дан розе мајица“ обележавамо овај дан који има за циљ промовисање толеранције, емпатије и поштовања различитости. Ученици нижих разреда су имали радионицу.

Међународни дан језика

Датум: 21. Februar 2023 11:56 Категорија: Новости

Међународни дан језика

Ученици су у холу школе пратили презентацију о Међународном дану језика који се обележава 21.фебруара. Језик је један од начина комуникације међу људима и може се остварити кроз говор, писањем или неки други знаковни систем. Данас у свету постоји око 6 000 језика. Они се стално мењају. Нове речи улазе у употребу, а неке старе се губе. О значају језика говорили су многи  књижевници. Један од њих је и Душко Радовић.